• +0506 123 12 12
  • info@yesilcamyazsinemasi.com/

Monthly Archives:Şubat 2021

16 MM

Yarı profesyonel olarak kabul gören bir film formatıdır.

En boy oranı  2 perfore 1.66:1 olarak belirlenmiş, Eğitim ,belgesel ,amatör, arşiv ve yarı ticari kullanıma yönelik  geliştirilmiş popüler bir formattır.

Kullanım çoğaltım ve maliyet avantajlarından dolayı yaygın bir kullanım alanı vardır.

Özellikle 35mm sinema filmlerinin gösteriminin maliyetli ve zor olduğu yerlerde ,ticari sinema filmlerinin kopyaları 16mm olarak çoğaltılıp izleyiciyle buluşturulurdu.

Özellikle 200-300 kişilik sinema salonlarında ve açık havada film gösterimi için ideal olan ve tüm dünyada kabul gören standart bir film formatıdır.

Yeşilçam Yaz sineması

35 MM

Tüm dünyada kabul gören standart ticari sinema formatıdır.

1892 yılından 1953 yılına kadar en boy oranı 1.33:1 olarak belirlenmişken daha sonra geniş perdede resim boyutunu Amerikan standardı olarak 4 perfore 1.85:1 en boy oranı Avrupa standardı olarak da 4 perfore 1.66:1 olarak yeniden belirleyen akademi otoriteleri ayrıca 1.37:1 akademik en boy oranı ve aynı yıl sinemaskop 2.35 :1 en boy oranını da ilave ederek izleyiciye tüm dünyada geniş ekranda yüksek kalitede film izleme standartlarını belirlemiştir.

Sinemada film format oranı büyüdükçe beyaz perde de izlenilen görüntü kalitesi de o oranda daha net ve mükemmel olur.

Yeşilçam Yaz sineması

XENON Nedir?

Sinema için Xenon lambalar ilk olarak 1951’de Osram tarafından imal edildi,Standart projeksiyon ışıklarına nazaran %50 daha fazla aydınlatma ve beyaz gün ışığı ürettiği için tercih edilen bir lamba türüdür.

Lambanın temel çalışma mantığı  xenon gazı içindeki iki elektrot bir ark oluşturarak yoğun beyaz ışık üretir  bu da geniş ve büyük ölçekli sinema perdesinde izlenilen filmin daha net ve doğru renklerde projeksiyon yapılmasını sağlar.

Daha düşük enerji tüketimi ve klasik sinema makine lambalarına oranla daha uzun ömürlü olduğu için tercih edilir.

Yeşilçam Yaz sineması

Fatma Girik

Yeşilçam Yaz sineması
1